Naczepy typu walking floor mimo tego, że wykorzystywane są przez wąską grupę użytkowników, posiadają w zależności od przeznaczenia, wiele odmian i specjalistycznych rozwiązań.

Naczepy te, w przeciwieństwie do wywrotek, mogą być rozładowywana na nierównym terenie, w pozycji pochylonej. Cecha może nie najważniejsza, ale doceniana przez np rolników. Naczepy przeznaczone dla tej grupy odbiorców mogą być wyposażone w lej zsypowy do rozładunku zboża, rozdrabniacz na potrzeby upraw pieczarek, hydrauliczną tylną klapę i specjalną belkę do załadunku bel siana lub słomy.

Dzięki dużej pojemności naczepy z ruchomą podłogą idealnie nadają się do przewozu ładunków lekkich takich jak zrębki, trociny czy węgiel drzewny.

Do przewozu odpadów stosowane są naczepy specjalnie wzmocnione, często wyposażone dodatkowo w systemy zagęszczania ładunku.

Oprócz tych wszystkich specyficznych odmian, naczepy samowyładowcze można używać do przewozu standardowych ładunków. System ruchomej podłogi może się okazać pomocny przy rozładunku palet itp ładunków drobnicowych.